Okolica

Straszydle

Wieś Straszydle położona jest w województwie podkarpackim, powiecie rzeszowskim, gminie Lubenia, w obrębie Krajobrazu chronionego Obszaru Hyżeńsko-Gwoźnickiego. Obszar wsi chrakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu. Malowniczy krajobraz, duże kompleksy leśne, strumyki, potoki oraz specyficzny mikroklimat czynią z tego terenu doskonałe miejsce wypoczynku. Na terenie gminy znajduje się wiele miejsc, które warto zobaczyć oraz nie brakuje sposobów na aktywny wypoczynek. Przez Starszydle przebiegają trasy rowerowe obejmujące całą gminę. Dużym zainteresowaniem cieszą się także tutejsze stadniny koni.

Miejsca w pobliżu, które warto zobaczyć

Kaskada Solankowa

Źródło słonej wody w Sołonce to pozostałość okresu mioceńskiego, kiedy to tereny Podkarpacia pokryte były ciepłym morzem (ok.23 mln - 5 mln lat temu). Są częścią tzw. solanek podkarpackich występujących wzdłuż Pogórza Karpackiego. Były eksploatowane na pewno w XVI i XVII wieku, gdy warzono tu sól na dużą skale. W tym czasie powstała znajdująca się tu studnia solankowa. Pochodzi z 1596 roku (badania dendrochronologiczne AGH Kraków) o głębokości 26 metrów. Obecnie solanka bogata w jod stała się jedną z atrakcji turystycznych i rekreacyjnych regionu. Do kaskady solankowej w Sołonce przyjeżdżają turyści z całej Polski. Można zafundować sobie całodniową, darmową inhalację, korzystną dla dróg oddechowych oraz zmniejszającą niedobór jodu w organiźmie. Warto również wybrać się na atrakcyjny szlak solankowy.

Rezerwat przyrody Mójka

Utworzony został w roku 1997, obejmuje w 285.56 ha, w gminie Błażowa, w powiecie rzeszowskim. Położony jest w obrębie Hyżnieńsko Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W rezerwacie ochroną objęto lasy jodłowe z udziałem buka. Wśród nich wyróżnia się podzespoły żyznej buczyny karpackiej, kwaśnej buczyny górskiej oraz nadrzecznej olszyny górskiej, także grądu subkontynentalnego. Jest to doskonałe miejsce na długie spacery.

Grodzisko okop

Wczesnośredniowieczny gród obronny wraz z niewielką osadą istniał w okresie od XI-XIII wieku. Do dziś zachowały się w bardzo dobrym stanie ziemne wały obronne (od 2-4 metrów wysokości) wraz z fosą. Obronny charakter grodziska wykorzystany został przez chłopów lubeńskich, podczas najazdu szweckiego w 1656 roku. W miejscowości Lubenia w Przysiółku Okop ustawiono kamień(głaz). Kamień ma służyć jako atrakcja turystyczna gminy Lubenia. Na kamieniu przymocowana jest tablica informująca o wysokości w m n.p.m. oraz o szerokości i długości geograficznej, na jakiej się znajdujemy. Z Przysiółka Okop mozna oglądać przepiękną panoramę Lubeni. Grodzisko „Okop” należy do najcenniejszych historycznie zabytków wsi Lubenia.

Kaplica błogosławionego J. Kowalskiego

Józef Kowalski (ur. 13 marca 1911 w Siedliskach, zm. 4 lipca 1942 w Auschwitz) – polski duchowny katolicki, salezjanin, błogosławiony Kościoła katolickiego. Wybuch II wojny światowej zastał go jako duszpasterza w parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. 23 maja 1941 został aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich, a następnie 26 czerwca 1941 do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Mając świadomość, że idzie na śmierć oddał współwięźniom ostatnią rację żywnościową. Błogosławiony salezjanin został zakatowany za odmowę podeptania swojego różańca. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników. Kaplica znajduje się w kościele parafialnym w Siedliskach.

Odwiedzając podkarpacie warto również odwiedzić:

Zobacz również jakie atrakcje na Ciebie czekają